rotator 11
Koperta

Sezon wodny rusza na majówkę


Wspaniała wiadomość dla wodniaków. W najbliższy piątek, tj. 29 kwietnia Wody Polskie planują otwarcie śluz na Wielkiej Pętli Wielkopolski, której częścią jest Kanał Ślesiński oraz rzeka Warta. Jednocześnie decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w sezonie żeglugowym 2022, jednostki pływające będą zwolnione z opłat za śluzowanie.

Przypominamy, iż na konińskim odcinku Wielkiej Pętli Wielkopolski znajdują się 4 śluzy: Koszewo, Gawrony, Pątnów i Morzysław. Na szczęście tegoroczny sezon zwalnia wodniaków z dokonywania opłat aczkolwiek należy pamiętać, iż śluzowania odbywają się o określonych godzinach: 10:00 i 13:30 (do 13 czerwca) oraz 10:00 i 16:30 (od 13 czerwca).

Jeziora Pątnowskie, Mikorzyńskie, Wąsoskie, Ślesińskie i Czarne połączone Kanałem Ślesińskim stanowią wyjątkową atrakcję nie tylko dla wprawnych żeglarzy czy kajakarzy ale również miłośników sportów ekstremalnych np. wakeboarding’u.

Szczególnie kajakarstwo w regionie konińskim zyskuje na znaczeniu. Trasy kajakowe liczące od 12 do 22 kilometrów odkrywają przed wodniakami nie tylko piękne przyrodnicze uroki terenów nadwarciańskich ale również tajniki funkcjonowania śluz wodnych – budowli hydrotechnicznych, które umożliwiają pokonywanie różnic poziomu wody przez jednostki pływające. Zróżnicowane pod względem trudności szlaki pozwalają na uczestnictwo w spływach zarówno bardziej jak i mniej zaawansowanym kajakarzom.

Ponadto liczne plaże wraz z promenadami, placami zabaw, parkami linowymi zachęcają również do błogiego wypoczynku osoby, nieposiadające umiejętności żeglarskich lub gustujące w mniej aktywnych formach spędzania czasu. Beztroski wypoczynek, ukojenie i kontakt z naturą można znaleźć chociażby w Gosławicach, północnej dzielnicy Konina – nad Jeziorem Gosławskim przy którym znajduje się Muzeum Okręgowe w Koninie lub na plaży w Przystani Gosławice nad Jeziorem Pątnowskim.

Zaledwie 20 kilometrów dzieli Koninian od Ślesina, gdzie piękna i piaszczysta plaża swym wyglądem przypomina nadmorskie kurorty. W pobliżu znajduje się park linowy „Leśny Raj” i liczne punkty gastronomiczne. Ponadto w majówkę ruszają rejsy na jeziorze ślesińskim stateczkiem „Pawełek”. W podobnej odległości znajduje się Kleczewska Malta z wyjątkowym miejscem na ognisko i ścieżkami pieszo-rowerowymi.

Plaża w Licheniu jest nieco bliżej i może być dobrym punktem wypadowym, szczególnie dla tych, którzy planują niedzielę w Bazylice Licheńskiej. Nieco dalej, bo 40 km od Konina kuszą swą atrakcyjnością kolejne plaże w Wilczynie i w Trębach Starych – wyjątkowe bo otoczone pięknymi lasami.

Mapki turystyki wodnej, przewodniki kajakowe a także ulotki o atrakcjach regionu można pozyskać bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej w Koninie (przy ulicy Dworcowej 2). Biuro będzie czynne w dniach: 29 kwietnia (piątek) od godz. 8:00 do 16:00, 30 kwietnia (sobota) od godz. 10:00 do 14:00, 1 maja (niedziela) – nieczynne, 2 maja (poniedziałek) – od godz. 8:00 do 16:00, 3 maja (wtorek) – nieczynne.

Więcej informacji o turystyce wodnej oraz atrakcjach regionu dostępne są na stronie www.turystyka.konin.pl oraz na fanpage’u Stowarzyszenia www.facebook.com/lotmarina

HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon