rotator 11
Koperta
Wodniacy na start! – otwarcie sezonu wodnego na Wielkiej Pętli Wielkopolski

"naLOT naŚlesin!" – otwarcie sezonu wodnego 2016!
 
Miłośnicy turystyki wodnej i nie tylko, spotkali się 14 maja br. na Przystani Wodnej w Ślesinie by świętować otwarcie sezonu wodnego na Wielkiej Pętli Wielkopolski. Wydarzenie przy wsparciu partnerów samorządowych przygotowała Lokalna Organizacja Turystyczna MARINA.
 
Wydarzenie „Wodniacy na start – otwarcie sezonu wodnego na Wielkiej Pętli Wielkopolski” zainaugurowało sezon wodny 2016. Impreza podzielona została na cztery strefy: aktywności na wodzie, wystawców branżowych, bezpieczeństwa nad wodą oraz miasteczko wodne. I objęła swym zasięgiem ląd oraz Jezioro Ślesińskie.
 
O 13.00 ze sceny zabrzmiał dźwięk dzwonu inaugurującego sezon wodny na Wielkiej Pętli. Rozpoczęcia, w towarzystwie władz samorządowych powiatu, miasta Konina i gminy Ślesin dokonał Tomasz Wiktor - Stopy wody pod kilem – życzył wszystkim wodniakom dyrektor departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Obserwowali to również kajakarze, którzy dopłynęli z przystani w Gosławicach.
 
W strefie aktywności na wodzie zorganizowane zostały bezpłatne rejsy jachtami, barkami, tramwajem wodnym „Pociejewo 1” oraz statkami pasażerskimi „Dziwożona” i „Pawełek”. Odbyły się również pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu strażaków z OSP w Licheniu – mistrzów Polski w ratownictwie wodnym. Ważnym punktem wydarzenia była kawalkada wodna.
 
W strefie wystawców znaleźli się m.in. producenci lokalnych produktów, tj. „Kupiec” i „Aquakon”. O bezpieczeństwie nad wodą usłyszeć można było od policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Koninie oraz ratowników medycznych z Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Odbyły się także prezentacje sprzętu do nurkowania, kajaków oraz pontonów. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina” oraz Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, które promowały walory turystyczne regionu konińskiego i województwa wielkopolskiego. O wspaniałe doznania kulinarne zadbały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich ze Ślesina.
 
Podczas wydarzenia zorganizowany został konkurs na potrawę rybną, w którym wzięło udział 7 kół gospodyń z gminy Ślesin: KGW w Honoratce, KGW w Marianowie, KGW w Kijowcu, KGW w Licheniu Starym, KGW w Lubomyślu, KGW w Ostrowążu i KGW w Wąsoszach. Na stołach królowały jesiotr i karp przyrządzone według różnych przepisów.
Jury, któremu przewodniczył szef kuchni Yesiotr w Hotelu ATUT z Lichenia Starego - Tomasz Bobrowski - zdecydowało przyznać nagrody wszystkim kołom. Wśród nich wyróżniło jednak cztery, których rybne dania zrobiły na Jury największe wrażenie smakowe. Były to kotlety z dorsza przygotowane przez KGW w Marianowie, śledź w cieście - KGW w Licheniu Starym, karp w galarecie ze szpinakiem - KGW w Kijowcu i pstrąg - KGW w Wąsoszach. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Koninie i Hotel ATUT. A ryby przekazały dwa gospodarstwa rybackie z Konina: ACIPOL i GOSŁAWICE. 
 
O dobrą zabawę i moc atrakcji zadbali animatorzy – marynarze z miasteczka wodnego. Nie zabrakło konkursów dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów oraz niepełnosprawnych. Największym zainteresowaniem cieszyły się wyścigi w motorówkach i płetwach, w których wzięli udział nie tylko dorośli, ale również dzieci. Moc atrakcji zapewniło również wiązanie węzłów żeglarskich oraz strzelanie wodą do celu. Na placu przy scenie zorganizowane zostały stanowiska z atrakcjami od modelowanie balonów, przez fotobudkę, po mega bański mydlane oraz zajęcia artystyczne. Uczestnicy konkursów mogli również zbudować zamki z piasku. Dużą niespodzianką okazał się zakopany skarb, który krył w sobie – plecak, etui wodoodporne, ponczo, piłkę oraz rękawki do pływania i bidon.
 
Wydarzeniu otwierającemu sezon wodny towarzyszyły regaty żeglarskie, w których wzięli udział żeglarze z okręgu konińskiego. W regatach wzięło udział 49 osób. 21 załóg walczyło o nagrody w pięciu klasach: OPTYMIST, ANKORA, 420, OMEGA, OPEN. Puchary dla żeglarzy wręczyli przedstawiciele samorządów gminnego, miejskiego, powiatowego i wojewódzkiego w obecności członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzeny Wodzińskiej.
 
W sobotę swoją premierę miała również Szanta Wielkopolska – Hej do wioseł! hej do sterów! – śpiewał autor Tomasz Kuręda. Zwieńczeniem imprezy był koncert Zespołu Folk Street.
 
Wielka Pętla Wielkopolski to prawie 700 kilometrowa droga wodna, którą tworzą rzeki Warta i Noteć, Kanał Notecki, Jezioro Gopło oraz Kanał Ślesiński wraz z pięknymi polodowcowymi jeziorami leżącymi w jego ciągu. Od kilku lat Wielka Pętla jest markowym produktem turystycznym Wielkopolski.

 
Projekt finansowany przez:
 
 

 


Zdjęcia: Lokalna Organizacja Turystyczna MARINA, Storostwo Powiatowe w Koninie

Wodniacy na start! – otwarcie sezonu wodnego na Wielkiej Pętli Wielkopolski
Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie
HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon